Video: LÄÄNEMERESOOMLASTE MÜTOLOOGIA ja BUDISTLIK TÜHJUSEÕPETUS

Video: LÄÄNEMERESOOMLASTE MÜTOLOOGIA ja BUDISTLIK TÜHJUSEÕPETUS

Allalaetav video Riina Grethieli 11.04.19 Eesti Loodusmuuseumis toimunud LOENGUST

Allalaetav video 11.04.19 Öökulli akadeemias (Eesti Loodusmuuseumis) toimunud LOENGUST, kus Riina Grethiel rääkis suure tamme müüdist ja kõrvutas seda budistlike, tühjuseõpetusel põhinevate praktikatega.

Vaatluse all on läänemeresoomlaste suure tamme müüt ning üks kujundlik ja eriline ego ületamise praktika budistlikus tantrismis – chöd. Kas tõesti võib siin leida midagi sarnast? Suur tamm on ääretult paeluv ja kujutlusvõimet ergutav sümbol, mida on võrreldud ilmapuuga skandinaavia müütides. Tegemist on hiiglasliku moodustisega, mis sirutub otse taevasse, varjates päikese ja kuu.

See on imepärane ja mõistatuslik mütoloogiline kujund, mida Riina Grethiel Leppoja käsitleb teistsuguses kontekstis, sisemise sümbolina meditatsioonipraktikas, tuues ootamatuid paralleele budistlikul tühjuseõpetusel põhinevate ego ületamise tehnikatega ning tõstatades küsimuse: kas müütide suur tamm, mis tuli lugudes alati maha raiuda, võis meie esivanemate jaoks olla hoopis ülemäära suureks kasvanud ego sümbol? Milles siis peitub selle müüdi ajatu sõnum nii indiviidi kui ühiskonna jaoks ja kuidas siin peituvat tarkust praktilisel viisil ja positiivsete tulemustega rakendada?

Riina Grethiel Leppoja on mitmete raamatute (sh "Ürgilm, haldjad, jumalannad ja esivanemad") autor. Olles hariduselt ajaloolane, on ta aastakümneid uurinud erinevaid usundeid ja esoteerilisi traditsioone ning neis peituvat visuaalset ja mütoloogilist märgikeelt. Ta on ka kunstnik, meditatsiooniõpetaja, tõlkija ja kirjastaja, kelle taotluseks on inimteadvuses peituva potentsiaali avastamine ning meetodiks teooria (teadusliku lähenemise) ning praktika (kogemuslike kujustamisharjutuste ja meditatsiooni) ühendamine.

Kestvus: 01:05:10

Hind: 15.00 EUR /4.50 EUR

Tekst www.valgusesaar.comArray ( [0] => Array ( [lng_id] => 0 [lng_ord] => 0 [short_name] => GLOB [lng_name] => Globaalne ) [1] => Array ( [lng_id] => 1 [lng_ord] => 0 [short_name] => EST [lng_name] => Eesti ) [2] => Array ( [lng_id] => 2 [lng_ord] => 0 [short_name] => ENG [lng_name] => Inglise ) )